Doktoranci Wydziału Elekrycznego współtwórcami nowoczesnego biosensora grafenowego

Zachęcamy do lektury artykułu pt. Czy biznes da na biosensor, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu Kuriera Szczecińskiego (str. 12).

Możemy przeczytać w nim o nowoczesnym biosensorze grafenowym, która ma pomóc w szybszym i precyzyjniejszym diagnozowaniu pacjentów. Urządzenie to zostało opracowane przez zespół Katedry Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki pod kierownictwem dr. inż. Krzysztofa Penkali, przy współpracy Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Meditest, a w jego skład weszli również doktoranci naszego Wydziału – mgr inż. Michał Raczyński oraz mgr inż. Łukasz Przeniosło. Innowacyjność konstrukcji przejawia się głównie w wykorzystaniu elektrod grafenu, który charakteryzuje się m.in. większą elastycznością i przewodnością elektryczną oraz lepszymi właściwościami optycznymi od dotychczas stosowanych materiałów. Biosensor autorstwa naszych naukowców jest mniejszy, prostszy w obsłudze i o wiele tańszy w produkcji od dostępnych na rynku. Umożliwia szybką i precyzyjną analizę np. DNA, przeciwciał, bakterii czy wirusów, poza specjalistycznym laboratorium np. w gabinecie lekarskim. Urządzenie to może być wykorzystywane również do pomiarów stężenia glukozy we krwi. Za udział we współtworzeniu biosensora obaj nasi doktoranci otrzymali dwukrotnie Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Szczecin.

O naszych naukowcach napisali również:

Serdecznie gratulujemy!