System DAA na Hannover Messe 2017, czyli jak naukowcy Wydziału Elektrycznego podbijają świat

W dniach 24 – 28 kwietnia 2017 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych – Hannover Messe.  W tym roku Polska, jako kraj partnerski Targów, stworzyła specjalną strefę dla naukowców – SciPoland, do której Ministerstwo Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz fundacja Impact zaprosiły 17 zespołów odkrywców i badaczy. Główne kryterium wyboru stanowiło przedstawienie technologii o zasięgu globalnym z wysokim potencjałem komercjalizacji.

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że wśród elity polskich badaczy znaleźli się naukowcy z Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie – dr inż. Rafał Osypiuk oraz mgr inż. Mateusz Spychała, którzy na Targach zaprezentowali technologię przyszłości – DAA (Detect and Avoid) dla bezzałogowych statków powietrznych UAS (Unmanned Aircraft Systems). Technologia ta znajduje się w trakcie standaryzacji przez organizacje lotnicze m.in. EUROCAE oraz RTCA i w najbliższym czasie będzie stanowiła istotną część sterowania UAS, zapewniając bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej z załogowym ruchem lotniczym. Zaprezentowane w Hanowerze systemy DAA powstały w latach 2015-2016 na ZUT w Szczecinie i na chwilę obecną stanowią najmniejsze na świecie implementacje ADS-B (Automatic Dependant Survailence-Broadcast) oraz multi-GNS! Ponadto nasi naukowcy przedstawili najnowszą technologię ADS-B CORE, opracowaną w ramach działalności startupu Aerobits (w tej chwili już spółki z o.o.), której warstwę fizyczną tworzy unikalne (opatentowane) połączenie wielordzeniowego procesora z FPGA. ADS-B CORE to obecnie najszybsza implementacja systemu dozorowania ruchu lotniczego o wadze 2 gramów. Technologia ta otwiera drogę do wytwarzania różnych produktów zarządzania przestrzenią powietrzną dla systemów bezzałogowych z sektora cywilnego i komercyjnego.

A tak o swoich wrażeniach z Targów opowiedział dr inż. Rafał Osypiuk:

– Jest tu tak dużo ludzi, że nawet nie zdążyłem zobaczyć jeszcze wszystkich polskich propozycji. Na pewno polskie technologie są ciekawe i konkurencyjne. Nawiązaliśmy ciekawe kontakty. Zbieramy już pierwsze zamówienia. To, co stworzyliśmy, to baza do kolejnych rozwiązań, które można zastosować i w sektorze cywilnym, i w przemyśle lotniczym. (źródło: http://www.24kurier.pl/)

O naszych naukowcach napisali m.in.:

Gratulujemy i życzymy naszemu zespołowi dalszych sukcesów!