Zapraszamy na Festiwal Nauki na Wydziale Elektrycznym

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Festiwalu Nauki, który odbędzie się 22 września 2017 r. (piątek). W ramach programu imprezy przygotowaliśmy ciekawe wykłady i warsztaty, których tematyka odzwierciedla zagadnienia naukowe będące w obszarze zainteresowań naszych pracowników.

Wszystkie zajęcia odbędą się w budynku Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia 10.

10.00 – 11.00 IoT – rozterki dewelopera  – dr inż. Piotr Lech

Na wykładzie można będzie się dowiedzieć jak skonfigurować środowisko deweloperskie do tworzenia oprogramowania IoT, jaki system operacyjny będzie w tym przypadku najlepszy. Ponadto, podpowiemy jaką zgromadzić dokumentację i gdzie ją znaleźć. To wszystko musi wiedzieć projektant urządzeń IoT zanim przystąpi do wdrożenia swoich pomysłów. Zagadnienia zaprezentowane zostaną na przekładzie platformy IoT BPI-G1.

Kategoria: wykład

Miejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10 , sala 137 (audytorium)

Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

10.00 – 14.00 Warsztaty elektroniczne – „Mój pierwszy układ elektroniczny”

W trakcie warsztatów spróbujesz swoich sił w montażu układów elektronicznych. Otrzymasz elementy niezbędne do zmontowania wybranego przez Ciebie układu elektronicznego, a także lutownicę, cynę i pomoc „zawodowców”. Po podłączeniu zbadasz jego możliwości a zmontowany układ zabierzesz ze sobą na pamiątkę wizyty na Wydziale Elektrycznym ZUT. Wierzymy, że wrócisz na nasz wydział jako student i zaprojektujesz oraz zmontujesz i uruchomisz w ramach zajęć niejedno ciekawe i użyteczne urządzenie elektroniczne.

Kategoria: warsztat

Miejsce: budynek Wydziału Elektrycznego, ul. 26 Kwietnia 10  – hol

Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

11.00 – 12.00 Jak Pitagorasa i Bacha połączył Hertz czyli o strunach, strojach i częstotliwości   – dr inż. Witold Mickiewicz

Na wykładzie przedstawione zostaną podstawy ruchu falowego, w szczególności zależności między częstotliwością drgań struny, jej długością i percepcją wysokości dźwięku przez człowieka. Przeprowadzimy generację dźwięków złożonych za pomocą komputera obrazując tym pojęcie częstotliwości harmonicznych i alikwotów. Będzie to prezentacja z minimum matematyki i maksimum pokazów na żywo.

12.00 – 13.00 Współczesne technologie laserowe   – dr inż. Andrzej Ziółkowski

Mimo stosunkowo krótkiej historii technologie laserowe należą do najszybciej rozwijających się obszarów współczesnej techniki. Światło laserowe, generowane coraz bardziej wyrafinowanymi metodami zdobywa coraz szersze pola zastosowań. Lasery na dobre zadomowiły się w medycynie, telekomunikacji, elektronice, a nawet w sztuce. Wykład pozwoli zrozumieć tajemniczy świat technologii laserowych. Przedstawione zostaną główne koncepcje pozwalające zrozumieć jak działają lasery oraz jakie są ich współcześnie konstrukcje.

Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

13.00 – 14.00 Modelowanie przetworników elektromagnetyczno-akustycznych   – dr hab. inż. Marcin Ziółkowski

Na wykładzie dowiemy się jak wykorzystując zjawiska elektromagnetyczne można wzbudzić falę dźwiękową, a nawet ultradźwiękową. Wspólnie przeanalizujemy różne konfiguracje przetworników elektromagnetyczno-akustycznych wykorzystywanych zarówno w muzyce, jak i badaniach nieniszczących. Zobaczymy i „poczujemy” to, co niewidzialne a intrygujące. „Seeing is believing„.

Adresaci: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

Do zobaczenia we wrześniu na Wydziale Elektrycznym!