Sztuczna głowa na koncercie pod batutą Karola Borsuka w Międzyzdrojach

W dniu 29 czerwca 2017 r. w kościele pw. św. Piotra Apostoła, w ramach obchodów 70-lecia powojennych Międzyzdrojów, odbył się koncert solistów, chóru oraz orkiestry kameralnej z Berlina pod batutą Karola Borsuka. Tzw. binauralnej rejestracji dźwiękowej wykonania polskiej premiery kantaty koncertowej pt. Quo Vadis Domine? dokonał naukowiec z Wydziału Elektrycznego – dr inż. Eugeniusz Kornatowski, przy wsparciu doktoranta mgr. inż. Jarosława Fastowicza.

W nagraniu wykorzystano tzw. sztuczną głowę – stereofoniczny zestaw mikrofonowy w obudowie w kształcie ludzkiej głowy. Urządzenie to, zakupione w ramach grantu Unii Europejskiej do Katedry Przetwarzania Sygnałów i Inżynierii Multimedialnej Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie, rejestruje identyczny dźwięk, jaki docierałby do uszu słuchacza, gdyby znajdował się on w miejscu, w którym umieszczona została sztuczna głowa. Urządzenie odtwarzające wyposażone w słuchawki umożliwia uzyskanie dźwięku, który daje złudzenie pełnej, naturalnej przestrzeni akustycznej.

Nagranie naszych naukowców zostało zrealizowane w ramach marketingu promocyjnego gminy Międzyzdroje.

fot. Jarosław Fastowicz, Przemysław Mazurek