Methods and Models in Automation and Robotics 2019

W dniach 26-29 sierpnia 2019 roku w Hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach odbyła się 24. edycja Międzynarodowej Konferencji Methods and Models in Automation and Robotics (MMAR 2019). Jest ona największą, cykliczną międzynarodową konferencją naukową z dziedziny automatyki i robotyki organizowaną w Polsce. Jej naukową rangę podkreśla fakt, iż objęta jest patronatem naukowym przez Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) oraz International Federation of Automatic Control (IFAC).

Konferencja od 1994 roku organizowana jest przez pracowników Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Emirsajłow. Podobnie jak w latach ubiegłych Komitetowi Programowemu przewodniczył prof. Tadeusz Kaczorek.

Podczas konferencji wygłoszono referaty z zakresu matematycznej teorii sterowania, komputerowych systemów sterowania, modelowania, identyfikacji i nowoczesnych metod projektowania, sztucznej inteligencji, zagadnień projektowania, sterowania i zastosowań robotów, systemów wspomagających podejmowanie decyzji, systemów diagnostycznych, a także ich zastosowań w przemyśle. W tegorocznej edycji uczestnikami byli przedstawiciele ponad 20 krajów. Spośród 156 prac zgłoszonych na konferencję, 121 referatów zostało zakwalifikowanych i zaprezentowanych w czasie obrad, które były prowadzone w trzech równoległych sesjach. Odbyły się również trzy sesje plenarne, podczas których referaty przedstawili: Sanjay Lall ze Stanford Univeristy, Witold Respondek z Laboratoire de Mathematiques de l’INSA Rouen oraz Jeff S. Shamma z King Abdullah University of Science and Technology.

Konferencja zakończyła się krótką uroczystością, podczas której ogłoszone zostały wyniki Konkursu na najlepszy referat wygłoszony przez młodych pracowników nauki. W tym roku do konkursu zgłoszono 28 prace, a nagrodę główną zdobył Pan Arkadiusz Kwasigroch z Politechniki Gdańskiej za referat zatytułowany „Deep Neural Network Architecture Search Using Network Morphism”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie mmar.edu.pl i na portalach społecznościowych: facebook.com/MMARConference oraz twitter.com/MMARConference.

autor zdjęć – mgr inż. Adam Łukomski