Relacja z wernisażu wystawy fotografii Danuty Piotrowskiej pt. Lady Boys

W dniu 28 lutego 2018 r. w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Danuty Piotrowskiej pt. Lady Boys.

Danuta Piotrowska urodziła się i mieszka w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Szczecińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autorka fotograficznych wystaw indywidualnych i współuczestniczka wystaw zbiorowych.

Ladyboys, czyli kilka kadrów z jednego występu kabaretowego….

Tajlandia, Pattaya, Kabaret Alkazar, bajecznie barwna rewia transseksualistów i transwestytów .

Wszystkie uczestniczki wycieczki z zainteresowaniem wyczekiwały spotkania z najpiękniejszymi Tajkami, a heteroseksualni mężczyźni występ zbojkotowali:

Dlaczego nie chcecie tego przedstawienia obejrzeć?

– Bo nie!

Macie jakieś uprzedzenia? Dlaczego nie?

Nie, bo nie!

Z czego wynikało takie niepoważne zachowanie? Przede wszystkim z braku wiedzy, niezrozumienia zjawiska ze względu na różnice kulturowe, które dzielą mieszkańców chrześcijańskiej Europy od Tajów.

Określenie Ladyboy jest terminem stworzonym przez Anglików, ponieważ w naszej kulturze nie ma odpowiednika tajskiego Kathoey, czyli osoby trzeciej płci, która nie jest ani kobietą, ani mężczyzną.

Buddyzm, w odróżnieniu od innych religii świata, wyróżnia trzy płcie. Tajowie uważają, że człowiek swojej seksualności nie wybiera, a rodzi się z nią. Bycie transwestytą/transseksualistą w Tajlandii nie jest stygmatem. Wielu tajskich chłopców, marzących o zmianie płci, pragnie osiągnąć sukces, wygrywając wybory piękności – Miss Tiffany’s, zostając gwiazdami radia i telewizji, piosenkarkami, bizneswoman, czy nawet sportowcami tak jak „Piękny Bokser” – Parinya Charoenphol. Transseksualiści i transwestyci młodość poświęcają karierze i zabezpieczeniu swojej przyszłości. Pracują w showbiznesie lub seksbiznesie, więc szybko kończą kariery. Przemianę w kobietę rozpoczyna się od terapii hormonalnej, a kończy bolesnymi i kosztownymi operacjami. Azjaci przez swoją drobną, szczupłą budowę i wysoki tembr głosu świetnie adaptują się do roli kobiety. Dobrze „zrobiony” Ladyboy jest o niebo seksowniejszy i ponętniejszy od przeciętnej Tajki. Posiada długie i zdrowe włosy, jędrny i idealnie kształtny biust, bezdyskusyjnie zgrabną pupę i nogi tak szczupłe, jak u modelki wybiegowej. Ponadto są żywiołowi i bardzo kobiecy w swoim zachowaniu, w odróżnieniu od cichych i spokojnych Tajek.

Sprzyjającym akceptacji zatrudnienia w showbusinessie czy seksbusinessie jest fakt, że Tajlandii dzieci mają obowiązek utrzymywania rodziców i reszty rodziny, a ten business pozwala „łatwo i dużo” zarobić. Pieniądze pozwalają nie tylko zmazać skazę swojej seksualność, ale przede wszystkim wybić się, zdobyć szacunek i pozycję w społeczeństwie.

Tajowie są niezwykle tolerancyjni, co wynika z buddyzmu. Nie ma zatem publicznego piętnowania odmienności seksualnych, nie ma wytykania palcami ani docinków, nie ma skinów ani narodowców chętnych przebiec się za transwestytą/transseksualistą z kijem baseballowym.… W przeciwieństwie…

W tekście wykorzystano informacje z WIKIPEDII