Zakończenie drugiej edycji wydziałowego programu wspierania przedsiębiorczości Start-up_WE

Rozmowa z Łukaszem Majchrzakiem, laureatem drugiej edycji wydziałowego programu wspierania przedsiębiorczości Start-up_WE

– Panie Łukaszu, dziś zakończyło się nasze formalne wsparcie w ramach programu Start-up_WE. Jak minęły Panu ostatnie trzy miesiące?

– Byłem bardzo zaskoczony, gdy usłyszałem, że wygrałem ten konkurs. Nie spodziewałem się, że może mi się udać. Myślałem już o założeniu własnej działalności, ale chciałem to zrobić dopiero po ukończeniu studiów. Pierwsze kroki były dla mnie czymś nowym – własne biuro, własny sprzęt. Te trzy miesiące minęły dość szybko. Wszystkich rzeczy jednak nie udało się w tym czasie zrobić, ponieważ równocześnie musiałem skupić się na mojej pracy inżynierskiej. Zajęcia na uczelni i prowadzenie własnego biznesu to wyzwanie. Trzeba pogodzić obie sfery życia i czasem wyrzec się innych. Jednak nie poddaję się i staram się dzielić czas między nimi.

– Czy coś to dało?

– Udział w konkursie zmobilizował mnie, aby szybciej zacząć myśleć o własnym biznesie. Otrzymałem własne biuro, co pozwoliło mi oddzielić pracę od życia prywatnego. Pierwsze projekty drona oraz jego wydruki 3D wykonywałem w domu. Było to bardzo uciążliwe. Wsparcie Wydziału oraz szkolenia przeprowadzane przez RCiTT były bardzo pomocne. Dzięki temu stworzyłem własny model biznesowy.

– Czy jest Pan gotowy do rozpoczęcia działalności gospodarczej?

– Myślę, że tak. Uczę się tajników osiągnięcia sukcesu oraz zasad prawnych. Wiem, że będzie to trudne, ale jestem gotowy, by się temu poświęcić. 

– Jakie produkty czy usługi będzie oferowała Pana firma?

– Będą to gotowe do lotu drony, których obudowy zostaną wydrukowane na drukarkach 3D.  Oprócz tego moja firma będzie projektowała i drukowała podzespoły 3D. Chcielibyśmy zająć się też obróbką drewna i metalu na maszynach CNC, ale na razie to tylko taki pomysł na daleką przyszłość.

– Czy wsparcie Wydziału Elektrycznego i Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii coś w tym wszystkim pomogło?

– Tak jak już wspomniałem wcześniej – dostałem szansę i ją wykorzystałem. Otrzymałem biuro oraz wziąłem udział w szkoleniach.  Właśnie te elementy były dla mnie głównym wsparciem.

– Czy tak wyobrażał Pan sobie studia? Czy wyobrażenia sprzed ponad trzech lat od ich rozpoczęcia rozminęły się z rzeczywistością?

– Miałem trochę inne wyobrażenie o studiach. Życie studenckie różni się znacznie od życia ucznia w szkole. Musiałem się przystosować do panujących tutaj warunków.  Gdy wybierałem kierunek automatyka i robotyka to myślałem głównie o robotyce. Wcześniej interesowałem się elektroniką. Sam próbowałem coś naprawiać. Były to głównie telefony i komputery. Od zawsze marzyłem o budowie własnego robota humanoidalnego. Na studiach jest trochę inaczej niż wydawało mi się, że będzie.  Brakuje zajęć praktycznych, więcej jest teorii. Wiadomo jednak, że wszystko należy robić krok po kroku, powoli i systematycznie pogłębiać swoją wiedzę. Marzenie we mnie nie umarło. Wierzę, że kiedyś mi się to uda.

– Jak zachęciłby Pan swoich kolegów do udziału w kolejnych edycjach programu?

– Myślę, że otrzymanie własnego biura, udział w szkoleniach oraz pomoc merytoryczna specjalistów to odpowiednia zachęta do udziału w tym programie. Wiele osób ma ciekawe pomysły, ale boją się je zrealizować. Oczywiście podejmujemy ryzyko wprowadzając je w życie, ale jeśli tego nie zrobimy to będziemy tego tylko żałować. Trzeba próbować nowych rzeczy. Może kiedyś przeobrażą się w coś wielkiego. Jednak najważniejsze to mieć pomysł na biznes i znaleźć sposob na pokonanie konkurencji.

– Jest Pan już prawie absolwentem studiów inżynierskich. Można więc już chyba otwarcie zapytać o plany na przyszłość? Kontynuuje Pan studia czy już teraz zdecyduje się na pracę zawodową?

Kończę studia inżynierskie, więc po złożeniu pracy dyplomowej i egzaminu dyplomowego mógłbym już zakończyć naukę i rozpocząć własną działalność gospodarczą. Chcę jednak kontynuować studia – wybieram się na drugi stopień studiów. Nie rezygnuję jednak ze swojego biznesu. Znów podejmę próbę pogodzenia tych dwóch sfer mojego życia. 

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Prodziekan ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału Elektrycznego, dr hab. inż. Paweł Dworak