22nd International Conference on Methods and Models in Automation and Robotics – MMAR 2017

W dniach 28-31 sierpnia 2017 roku w Hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach odbyła się 22. edycja Międzynarodowej Konferencji Methods and Models in Automation and Robotics (MMAR 2017). Przewodniczącymi Komitetu Organizacyjnego byli prof. dr hab. inż. Zbigniew Emirsajłow oraz dr hab. inż. Roman Kaszyński, prof. nadzw. Podobnie jak w latach ubiegłych Komitetowi Programowemu przewodniczył prof. Tadeusz Kaczorek.

W konferencji MMAR od lat biorą udział najwięksi badacze z krajowych oraz zagranicznych ośrodków naukowych zajmujących się szeroko rozumianą automatyką, robotyką i sztuczną inteligencją. W tym roku referat plenarny pt. Quo Vadis MPC? wygłosił sam Prezydent IFAC (Międzynarodowej Federacji Automatyki i Sterowania) – Profesor Frank Allgower!

Spośród 252 prac zgłoszonych na konferencję, 193 referatów zostało zakwalifikowanych i zaprezentowanych w czasie obrad, które były prowadzone w czterech lub pięciu sesjach równoległych. Dla dwóch autorów, którzy nie mogli przyjechać do Międzyzdrojów zorganizowano telekonferencje. O bardzo wysokim poziomie naukowym oraz świetnej organizacji tego przedsięwzięcia niech świadczą słowa wspomnianego już prof. Allgower’a, który w wiadomości mailowej wysłanej do organizatorów napisał:

„I want to thank you again for the kind invitation to this year’s MMAR conference. I really have to congratulate you: This conference was not only scientifically interesting, but also one of the best organized meetings I have ever attended. Your attention to details and the lovely atmosphere are unparalleled. This is highly admirable. Congratulations

Konferencja zakończyła się uroczystością, na której zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepszy referat wygłoszony przez młodych pracowników nauki, do którego zgłoszono aż 55 prac! Nagrodę główną zdobyła Pani Julia Kersten z Niemiec (University of Rostock).

MMAR jest największą, cykliczną międzynarodową konferencją naukową z dziedziny automatyki i robotyki organizowaną w Polsce. Jej naukową rangę podkreśla fakt, iż objęta jest patronatem naukowym przez Institute of Electrical and Electronic Engineers (IEEE) oraz International Federation of Automatic Control (IFAC).

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konferencji, która odbędzie się w dniach 27 -30 sierpnia 2018 r.

Więcej informacji można znaleźć na stronie mmar.edu.pl i na portalach społecznościowych facebook.com/MMARConference oraz twitter.com/MMARConference.

fot. Adam Łukomski