Relacja z wernisażu wystawy fotografii Anny Pisuli-Mandziej

W dniu 16 maja 2017 r. w Galerii ZPAF na Wydziale Elektrycznym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Anny Pisuli-Mandziej pt. Sun Games.

Dziekan Wydziału Elektrycznego przywitał przybyłe grono miłośników fotografii, natomiast Prezes Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, Ewa Łyczywek-Pałka, przybliżyła zebranym gościom postać bohaterki spotkania.

Wystawa „Sun Games” przygotowana przez autorkę specjalnie na 40-lecie Okręgu Szczecińskiego ZPAF jest próbą chwilowego odejścia od bliskich jej do tej pory tematów i zainteresowania się martwą naturą albo raczej kompozycją plastyczną. Bohaterami prac są szklane przedmioty codziennego użytku, kwiaty oraz oczywiście światło, które od lat jest źródłem inspiracji dla fotografów. Nie ma przecież nic bardziej pobudzającego wyobraźnię niż gra zmieniającego się światła kreująca efekty plastyczne.


Anna Pisula-Mandziej urodzona w Bielsku-Białej w 1948 roku mieszka w Holandii w Enschede od 1981 r. W Polsce ukończyła Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w  Gliwicach z tytułem magistra inżyniera technologii polimerów. W latach 1972-1981 pracowała w Instytucie Farb i Lakierów (ostatnio na stanowisku adiunkta). Po przyjeździe do Holandii zainteresowała się fotografią i w 1988 r. ukończyła studia dzienne w Akademii Sztuk Pięknych w Enschede uzyskując dyplom w zakresie projektowania graficznego i fotografii. Jako niezależny fotografik pracuje nad różnymi tematami, do których należą: architektura, opera, balet, portrety, pejzaże, przyroda, wizerunki miast nocą, inscenizowana fotografia. Ma w swoim dorobku 52 wystawy indywidualne, 83 zbiorowe, udział w międzynarodowych targach sztuki, a wszystko w takich krajach jak: Holandia, Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Szwajcaria i Polska. Jej prace znajdują się w różnych zbiorach państwowych i prywatnych, w tym w pięciu muzeach: Muzeum de l’Elysée w Lozannie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Kawasaki, Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz we Francuskiej Bibliotece Narodowej w Paryżu. Jest autorką albumu fotograficznego pt. Nature in USA, wydanego z okazji 25-lecia jej pracy twórczej oraz kilku katalogów zaprojektowanych dla galerii fotografii “Objektief”. Należy do: Związku Holenderskich Projektantów Graficznych od 1988, Holenderskiego Związku Fotografów od 1995, Związku Polskich Artystów Fotografików od 1998 oraz jest członkiem zarządu galerii fotografii “Objektief” od 1989 r. organizując wystawy i projektując oprawę graficzną dla tejże galerii.